dieta

Diety i catering pudełkowy w Polsce to ogromny rynek, który nakręcany reklamami i influencerami zyskuje coraz większą popularność. Dzięki temu diety pudełkowe stały się przystępne cenowo dla zwykłych ludzi, co prowadzi do poprawy jakości żywienia, bo te diety są zazwyczaj świetnie zbilansowane, zdrowe i dobrze obliczone pod względem zapotrzebowania kalorycznego, to pojawia się nieco inne zagrożenie w postaci diet specjalistycznych.

Coraz większą popularność zdobywają diety ketogeniczne i inne diety specjalistyczne, które o ile stosowane przez profesjonalistów w określonym celu mogą przynieść świetne efekty, to stosowane tylko ze względu na swoją popularność przez amatorów bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji lekarskiej mogą byc nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Popularna dieta = zdrowa dieta?

Nie zawsze tak jest. O ile w przypadku coraz większej popularności diety bezglutenowej, można uznać to za pewnego rodzaju „widzimisię”, ponieważ unikanie glutenu u osób całkowicie zdrowych, których organizm akceptuje gluten nie przyniesie efektów ani pozytywnych ani negatywnych, to już w przypadku diet specjalistycznych sytuacja jest zgoła inna.

Skupmy się na ogromnie popularnej ostatnimi czasy diecie ketogenicznej. Stała się na tyle popularna, że spokojnie, bez żadnego problemu, bez informacji o swoim stanie zdrowia i stylu życia można ją po prostu zamówić w formie diety pudełkowej od najpopularniejszych firm cateringowych. Niedoświadczone osoby zamawiają taką dietę, bo pewnie taka popularna dieta to jakaś nowość i jest mega zdrowa, a sytuacja jest zupełnie inna.

Poznaj także zalety i wady diety jabłkowej.

Dieta ketogeniczna ogranicza spożywanie węglowodanów kosztem zwiększonej ilości tłuszczów. Ma to sens w przypadku konkretnego celu u sportowców, jednak u zwykłych osób może spowodować choroby takie jak kwasica, przewlekłe zaparcia, podwyższenie poziomu cholesterolu czy hipoglikemia. Dlatego stosowanie diety pudełkowej w formie zwykłej, ogólnej – jest jak najbardziej pozytywnym i zdrowym zjawiskiem, jednak stosowanie diet specjalistycznych musi mieć swój konkretny cel i wdraża się taką dietę po konsultacji lekarskiej.