Z tym problemem nie wolno zwlekać! Pluskwy w domu

Pluskwa domowa, nazywana też łóżkową, to insekt, które najczęściej pojawia się w domach, mieszkaniach i miejscach użyteczności publicznej, takich jak np. komunikacja miejska. Ten uporczywy owad należy do rodziny pluskwowatych i jeszcze kilkadziesiąt lat temu został niemalże całkowicie wytępiony. Niestety z czasem problem powrócił. I stał się zmorą ludzi, czyli głównych żywicieli pluskwy domowej.

Ukąszenia i źródła infestacji

Ukąszenie pluskwy mylone jest często z ugryzieniem pchły lub komara. Ślady po nim występują w grupach, pojedyncze ugryzienia pluskwy to rzadkość. Reakcja skórna jest kwestią indywidualną. U jednej osoby mogą pojawić się czerwone, swędzące ślady, a u drugiej nie będzie żadnych oznak po żerowaniu tego insekta. U wyjątkowo wrażliwych osób może dojść nawet do reakcji alergicznej.

Problem pluskiew występuje często w blokach, gdyż owad ten łatwo może przejść przez uchylone okna, kratki wentylacyjne czy nieszczelności w ścianach. Już jedna pluskwa w domu powinna być sygnałem alarmowym, gdyż owady te szybko się mnożą i w niedługim czasie potrafią opanować całe mieszkanie. Nie wolno zwlekać z dezynsekcją.

Pluskwa domowa – wygląd

Zastanawiasz się jak wyglądają pluskwy? Pluskwa domowa jest spłaszczonym, brązowo-czerwonym owadem o owalnym kształcie odwłoka. Osiąga długość średnio 5-7 milimetrów. Owad ten pozbawiony jest skrzydeł, nie potrafi więc latać ani też skakać, natomiast bez problemu chodzi po ścianach czy sufitach. O tym, że w twoim domu zagnieździły się pluskwy, świadczyć będą też małe czarne plamy na meblach lub materacu.

Pluskwy domowe – jak się ich pozbyć?

Istnieje wiele metod zwalczania pluskiew. Jedną z nich jest zamgławianie ULV, które pomaga w walce nie tylko z pluskwami, ale i karaluchami czy rybikami, a także ze szkodliwymi drobnoustrojami. Wykorzystywane jest również w dezodoryzacji czyli zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Sama metoda jest rodzajem dezynsekcji chemicznej bazującej na wykorzystaniu środka owadobójczego. Na pluskwy można zastosować także oprysk lub ekologiczne wymrażanie Cryonite. Najskuteczniejszym sposobem dezynsekcji jest natomiast metoda IPM, czyli połączenie jednego z zabiegów chemicznych z Cryonite.