Czym jest pułapka błędu i jak w nią wpadasz?

W życiu zawodowym i prywatnym czeka na nas wiele pułapek, które ograniczają nasze sukcesy i zniechęcają nas do działania.

Poznanie ich może pomóc nam je rozpoznać i zwalczyć, jeśli uznamy, że mamy z nimi do czynienia. Nie ważne, na jakim etapie życia jesteś i co jeszcze przed Tobą, pułapka błędu jest w stanie ograniczyć twoje możliwości i zmusić Cię do rezygnacji z marzeń tylko dlatego, że nie wierzysz chwilowo w siebie.

Zawsze możesz popełnić błąd – daj sobie prawo do tego

Strach przed popełnieniem błędu jest racjonalny. Każdy z nas ma ograniczone możliwości i choćbyśmy bardzo się starali i chcieli, nie uda nam się przygotować na wszystkie ewentualności. Każdemu z nas zdarzają się błędy, ale nie należy się ich bać. Pułapka błędu ogranicza nasze działanie, ponieważ wpadając w nią, przekonujemy samego siebie, że na pewno coś nam się nie uda i zniszczy to nasze szanse na sukces.

Tymczasem błędy, które przeważnie popełniamy, wcale nie przekreślają sukcesu, tylko odrobinę spowalniają nas przed jego osiągnięciem. Błędy nie wykluczają nas więc z wyścigu o lepsze życie.

Porażki i błędy są naturalne w drodze do sukcesu

Pułapka błędu przekonuje nas, że porażka jest niebezpieczna i skreśla nasze szanse, ale w rzeczywistości bardzo mało rzeczy uda nam się za pierwszym razem. Kiedy zaczynasz coś, czego do tej pory nie próbowałeś ani razu, to nie wykonasz tego bezbłędnie. To samo dotyczy odnoszenia sukcesu.

Wiele razy Ci się nie uda, bo najpierw musisz nauczyć się, jak zachowywać się w nowym środowisku, na co zwracać uwagę i nad czym pracować mocniej. Droga do sukcesu to w większości przypadków powtarzanie po kilka razy tego samego, a z każdej kolejnej próby wyciąganie nowych lekcji, które poprawiają nasze umiejętności.

Ucz się na błędach swoich i wszystkich innych

Błędy nie muszą być z gruntu czymś złym. Pułapka błędu działa, bo większość z nas jest nauczona, że błędy źle o nas świadczą i okazują nasze słabości. Jeśli zaczniesz patrzeć na nie inaczej, przestaniesz się ich bać i zaczniesz odnajdywać w nich wartość. Wyciąganie z nich lekcji, analizowanie i ustalanie, na co przy kolejnym podejściu musisz uważać, pomoże Ci szybciej osiągnąć sukces i cieszyć się nim dłużej.

Osoby, które nie wyciągają lekcji, cały czas popełniają ten sam błąd i w ten sposób dopiero zamykają sobie szansę na osiągnięcie czegoś więcej. Dopóki próbujesz, zawsze możesz coś zmienić.

Więcej artykułów o zdrowiu psychicznym i relacjach międzyludzkich znajdziesz w serwisie www.mozliwe.pl.