Nie musisz dawać z siebie stu procent, żeby coś osiągnąć

Wiele osób powie Ci, że tylko pracując na sto procent uda Ci się osiągnąć sukces. Tymczasem bardzo często okazuje się, że próby podążania za tą radą wpędzają nas w depresje, obniżają nasze poczucie własnej wartości i męczą nas okrutnie, a efektów nie ma.

W pracy nie chodzi o to, żeby wykorzystać wszystkie swoje zasoby, ale żeby zrobić jak najwięcej, przy jednoczesnym optymalizowaniu czasu pracy.

Sto procent to wszystko, co masz

Pamiętaj, że żadna praca nie jest warta wykorzystania na nią wszystkiego, co masz. Te sto procent, o których często Ci się powtarza, to dokładnie cała energia, czas i chęci, jakie w sobie masz. A przecież pozostaje jeszcze wiele innych rzeczy, które chcemy zrobić. Mamy też życie prywatne, które powinniśmy pielęgnować i starać się wyciągnąć z niego jak najwięcej. Jeśli dasz z siebie sto procent w pracy, nie zostanie nic. A taki styl życia może prowadzić do szybszego starzenia się, wypalenia zawodowego i zaniedbywania zajęć poza pracą, na których też nam zależy i z których kiedyś za nic byśmy nie zrezygnowali.

Odpoczynek i komfort psychiczny też jest ważny

Jeśli zawsze będziesz dawać z siebie sto procent, nie zostanie zbyt wiele czasu na przerwy, a są one niezmiernie ważne. Co jakiś czas każdy z nas musi się zatrzymać. Nie bój się, nie cofniesz się w ten sposób względem innych graczy, bo oni też potrzebują odpoczynku. W czasie relaksu odnawiasz swoje siły, regenerujesz się i resetujesz mózg, a także dajesz sobie czas na przemyślenie przyszłych strategii i przeanalizowanie skuteczności tych, które obecnie wprowadzasz w życie. Jeśli nie pozwolisz sobie na to, cały swój czas możesz spędzić na gonieniu własnego cienia, bez efektów i szans na lepszą przyszłość.

Sukcesu możesz odnieść na wiele różnych sposobów

Dawanie z siebie stu procent nie jest warunkiem odniesienia sukcesu. Tak naprawdę osiemdziesiąt procent spokojnie Ci wystarczy, a przy okazji nie będziesz czuł, że twoje życie toczy się za szybko. Być może w ten sposób nie uda Ci się osiągnąć ogromnego sukcesu w krótkim czasie, ale nie oznacza to, że w ogóle nie uda Ci się zrealizować swoich celów. Sukcesy są różne i poza tymi związanymi ściśle z naszą karierą zawodową, są jeszcze rodzinne czy prywatne. Każdy z nich zasługuje na to, żebyśmy poświęcili mu trochę czasu, a nie zrobisz tego, jeśli dasz z siebie sto procent w pracy.

Więcej artykułów o psychice i rozwoju osobistym znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.