Czy można umieścić rodzica w domu seniora?

Niezwykle ciężko podjąć decyzję o umieszczeniu któregoś z rodziców w domu seniora. To zrozumiałe, że nie chcesz tego robić i gdybyś tylko mógł zrezygnować z pracy, bo miałbyś solidne zapasy pieniędzy, zrobiłbyś to bez zawahania, aby tylko przejąć opiekę nad mamą czy tatą. Życie pisze jednak dla nas różne scenariusze.

Twój rodzic w domu seniora – to powinieneś wiedzieć

Prawdopodobnie nie dasz rady zrezygnować z pracy, a to znaczy, że ktoś inny będzie musiał zająć się twoim własnym rodzicem. Najlepiej zrobi to prywatny dom opieki dla osób starszych. Nie bój się do niego zwrócić. Nierzadko jest to jedyne dobre wyjście z sytuacji.

Czy dom seniora jest taki straszny?

Nie myśl, że jesteś złym dzieckiem, skoro chociażby rozważasz taką opcję. Nie miej z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Doba trwa przecież tylko dwadzieścia cztery godziny, a nie jesteś w stanie się rozdwoić. Połączenie pracy na etat, dojazdów do firmy, wychowywania dzieci i opieki nad domem już samo w sobie jest trudne, więc to oczywiste, że nie znajdziesz dodatkowego czasu na to, by jeszcze do tego bez przerwy zajmować się starzejącą się mamą lub ojcem. A wraz z wiekiem będzie coraz ciężej. Niektóre osoby starsze potrzebują wręcz bezustannej opieki, bo w przeciwnym razie są w stanie nawet zrobić sobie krzywdę. Bardzo możliwe, że na ten moment dom spokojnej starości kojarzy ci się z nieprzyjemnym miejscem, ale jeśli tylko sam do niego zawitasz, zmienisz swoje zdanie na jego temat. Zrób to od razu. Zapisz sobie adres najbliższych placówek tego rodzaju i odwiedź je w wolnym czasie. Porozmawiaj z lekarzami i spytaj opiekunów o to, jak zajmują się pacjentami. Dzięki temu upewnisz się, że pozostawiasz rodzica w przyjaźnie nastawionym do niego miejscu.

Dom starości – podsumowanie

Oczywiście takiej decyzji o oddaniu rodzica do domu spokojnej starości nie powinieneś podejmować spontanicznie, tak z dnia na dzień. Dobrze ją przemyśl. Naradź się z całą rodziną i zapytaj pozostałych jej członków o ich zdanie na ten temat. Wspólnie na pewno wybierzecie najlepsze rozwiązanie dla tej sytuacji. A w razie czego będziecie mogli potem razem znaleźć jak najlepszy dom spokojnej starości, w którym twój rodzic poczuje się niemalże jak we własnym domu.

Artykuły o relacjach międzyludzkich znajdziesz w serwisie https://www.horoskop24.pl/.