Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że codziennie ulega najróżniejszym manipulacjom, często zastawionym na nas celowo. Reklamy, ulotki czy słowa naszych rodziców mają potężną moc sprawczą, ale nie szkodzą nam, w każdym razie nie bardziej, niż naszemu portfelowi. Jednak w każdej chwili możemy stać się ofiarami prawdziwego manipulanta, który relacje będzie chciał naszej szkody.

Kto i kiedy nami manipuluje?

Tak naprawdę każdy może w jakiś sposób, świadomie lub nie, starać się nas zmanipulować. Sposobem manipulacji jest podawanie tylko tych faktów, które pasują do naszej narracji, to kłamanie, aby skłonić do czegoś dziecko albo je przed czymś przestrzec. Ale to też świadome bawienie się zachowaniem i odczuciami innych ludzi, w celu osiągnięcia osobistej korzyści dla siebie.

Do tej ostatniej manipulacji nie są zdolni wszyscy ludzie. Przeważnie osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie są w stanie manipulować na tyle skutecznie, żeby odnieść jakiekolwiek efekty, za to psychopaci świetnie manipulują, często robią to nawet odruchowo i bez mrugnięcia okiem.

Kiedy stajemy się ofiarą?

O staniu się ofiarą manipulacji możemy mówić wtedy, gdy osoba, która nami manipuluje, realnie doprowadza do naszej krzywdy. Może to być strata finansowa, ale nie tylko, bo manipulacja może dotyczyć naszego związku z rodziną, partnerem czy znajomymi, może mieć na celu zmianę naszego zdanie na jakiś temat albo sprowokowanie nas do działania.

W takich przypadkach bardzo ciężko jest stwierdzić nam samym, czy dane przekonania są nasz, czy może ktoś nam je zaszczepił. Dzieje się tak dlatego, że mamy naturalną skłonność do przyswajania usłyszanych opinii jako nasze własne i powtarzanie ich z pełnym przekonaniem, że to my sami je sobie wyrobiliśmy.

Pamiętaj jak istotny jest zdrowy styl życia wolny od toksycznych i manipulujących od toksycznych osób. Artykuły właśnie o pozytywnym lifestylu znajdziesz w serwisie www.oblawa.pl.

Po czym poznać, że ktoś Tobą manipuluje?

Manipulacja to bardzo złożony temat i wbrew pozorom im więcej na niego wiemy, tym mniej obiektywnie jesteśmy w stanie ocenić, czy nas to dotyczy. Dlatego wszystko możemy opierać tylko na swoich odczuciach i obserwacjach. Bardzo ważna jest tu świadomość swojego stanowiska i przekonań. Jeśli jesteśmy czegoś pewni, jest mniejsza szansa, że damy się komuś zmanipulować.

Manipulanci najczęściej odwołują się do naszych emocji, aby się przed nimi zabezpieczyć, dobrze jest zupełnie zrezygnować z podejmowania działań i decyzji pod ich wpływem. Jeśli czujesz, że jakaś osoba Cię wykorzystuje, od razu zerwij z nią znajomość i się od niej odetnij.