Jak poradzić sobie z problemami w związku?

Nie ma związków idealnych. W relacjach między dwoma różnymi osobami zawsze będzie dochodzić do pewnych konfliktów, ale chodzi właśnie o to, by rozwiązywać je na bieżąco i przede wszystkim o nich mówić, aby nie dopuścić do sytuacji, w której problemy zostaną nawarstwione i nie będzie się dało nawet dostrzec, co jest na samym dnie. Na szczęście nawet z tak trudnych sytuacji można wyjść obronną ręką.

Rozwiązaniem staje się terapia par

Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie terapia małżeństw, choć bardzo często przyjmuje ona właśnie taką formę.

Pewne problemy zawsze będą się pojawiać. Należy ten fakt zaakceptować i po prostu się z nim pogodzić, bo nie ma takiej możliwości, by dwie osoby żyjące ze sobą cały czas pod jednym dachem w ogóle się nie kłóciły i potrafiły zawsze ze sobą na spokojnie o wszystkim rozmawiać.

Czasem kłótnia jest wręcz wskazana. Nie należy tłamsić w sobie negatywnych emocji, bo one i tak prędzej czy później będą chciały wyjść na wierzch, a to może zakończyć się totalnym wyładowaniem czy nawet agresją – nawet jeśli nie fizyczną, to psychiczną. Terapia par pokazuje dwójce ludzi, jak mogą oni wzajemnie akceptować występujące między nimi różnice. Daje im odpowiednie narzędzia do wyrażania własnych pragnień, uczuć, poglądów czy emocji. Pokazuje, jak to robić, by przy okazji nie ranić i nie krzywdzić drugiego człowieka. Terapia dla par pomaga także w momencie, gdy te problemy są znacznie poważniejsze i nie polegają na samych nieporozumieniach, a tyczą się zdrad, chronicznej zazdrości czy nawet przemocy bądź pewnych uzależnień.

Nawet tak poważne problemy nie muszą od razu stać się czynnikiem prowadzącym do rozpadu związku. Czasem właśnie wskazane jest, by na daną sytuację spojrzała osoba z zewnątrz, czyli terapeuta, który w sposób bezstronny oceni typ problemów. Para też musi jednak włożyć sporą pracę w terapię. Trzeba być w nią zaangażowanym. Inaczej nie będzie ona skuteczna.

Więcej o relacjach międzyludzkich znajdziesz w serwisie https://www.horoskop24.pl/.