Czujesz że Twój umysł nie pracuje najlepiej? Może powinieneś zastosować głodówkę!

Człowiek musi jeść. Tak jest stworzona natura ludzka, a nawet zwierzęca, że konieczne jest codzienne odżywianie swojego organizmu. Spożywany pokarm daje siłę i umożliwia pracę wszystkim organom w ciele człowieka. Zbyt niska dieta paraliżuje pracę serca, układu krążenia, płuc, zaburza poziom cukru i ciepłotę ciała.

Wygłodzenie organizmu, które poprawi Twój rozum

Dieta dorosłego człowieka nie powinna być niższa niż 1800 kalorii dla kobiet i 2600 kalorii dla mężczyzn. Poza tym uzależniona jest ona od wieku, płci, masy ciała i aktywności fizycznej. Niedobór kalorii zawartych w żywności jest szkodliwy dla zdrowia człowieka, ale szkodliwa jest również zbyt duża ilość spożywanych kalorii. Gdy jesteśmy wygłodzeni czujemy się źle. I gdy dojdzie do przejedzenia także czujemy się źle. Jesteśmy ociężali, senni i brak nam sił i energii.

Pusty żołądek a zdrowy umysł

Jeżeli nie mamy cukrzycy i innych chorób, które sprawiają, że musimy się systematycznie odżywić, to dobrze jest przynajmniej od czasu do czasu mieć pusty żołądek. Gdy nie mamy pełnego żołądka, to czujemy się lekko. Nasz umysł także pracuje znacznie lepiej. Jest jasny, lepiej nam się myśli, mamy lepszą koncentrację i pamięć. Po prostu poprzez pusty żołądek nasz umysł się uszlachetnia, a ciało odtruwa i usprawnia. Dlatego dla własnego dobra warto co jakiś czas pomyśleć, o oczyszczającej głodówce. Albo jeszcze lepiej powziąć decyzję o nieprzejadaniu się. A tylko o niewielkim i odżywczym jedzeniu, aby móc zdrowo żyć. Nie żyjmy tylko po to, aby jeść. Bo człowiek na ziemi przeznaczony jest do czegoś innego niż objadanie się. Jedzenia ma nam pomóc w pełni funkcjonować, a nie odbierać nam możliwość pełnego funkcjonowania w rodzinie i w społeczeństwie.

Więcej artykułów dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego, a także ciekawe pomysły na diety znajdziesz w serwisie www.weglowodany.pl.

Czym się otaczamy podczas jedzenia?

Wielu z nas każdego dnia jada byle gdzie i byle jak. Najczęściej jadamy fast foody i to na dodatek w biegu. Bo nieustannie brak nam czasu. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne i uczyć się od najlepszych, jak i gdzie jeść. Chińczycy i Japończycy, to bardzo mądre populacje świata.

Śledząc historię wynalazków możemy stwierdzić, że wiele z nich pochodzi właśnie z Chin. Japończycy natomiast uczą nas, jak zdrowo żyć. Przykładają oni wielką wagę nie tylko do sposobu przyrządzania posiłków, ale również do środowiska, w którym się je spożywa. Ponieważ otoczenie, w którym konsumujemy posiłki, albo nawet pijemy herbatę, czy kawę ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Azjaci twierdzą, że otoczenie jest tak samo ważne, jak sam posiłek. Poza tym np. posiłki chińskie nigdy nie są jednodaniowe. Lecz zawsze składające się z 4 – 5 dań.

Tak urozmaicony posiłek spożywany powoli daje zupełne nasycenie głodu i sprawia, że do organizmu wprowadzane jest wiele wartościowych składników odżywczych. Ponadto różnorodny posiłek sprawia, że żołądek nie odczuwa głodu przez kilka następnych godzin. Dobrze przygotowany i estetycznie podany posiłek nie tylko pobudza apetyt, ale również dostarcza wrażeń estetycznych. W przyjaznym dla oka otoczeniu mamy ochotę spożywać go długo, aby móc, jak najdłużej delektować się estetycznym miejscem. W tym przypadku przodują Japończycy. Posiłek podany w pięknych naczyniach w czystym i niezatłoczonym pomieszczeniu smakuje wybornie.

W japońskiej diecie liczy się przede wszystkim zdrowa żywność. Dlatego przeciętny Japończyk spożywa dużo ryb w stanie surowym np. w sushi. W Japonii istnieje wiele rodzajów sushi. Standardowe sushi składa się z gotowanego ryżu, octu ryżowego, surowych dodatków, jakimi są owoce morza i wodorosty, oraz z warzyw i kawałków surowej ryby.