plecy

Rehabilitacja to szerokie pojęcie, w którego obręb wchodzi m.in. fizjoterapia i przede wszystkim różne charakterystyczne dla niej metody lecznicze, pozwalające przywrócić pełną sprawność wybranym strukturom ciała bądź całym układom. Rehabilitacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Od fizjoterapii różni się przede wszystkim tym, że uwzględnia jednak dużo większą ilość działań i zabiegów medycznych, które ogólnie rzecz biorąc zawsze mają określony cel.

Jedną z podstawowych odmian rehabilitacji jest ta zawodowa. Stworzono ją z myślą o osobach niepełnosprawnych, które z powodu swoich niesprawności często nie są w stanie podjąć się wielu prac, a w skrajnych przypadkach praktycznie w ogóle nie są w stanie pracować. Za sprawą odpowiedniej rehabilitacji można jednak doprowadzić do wyraźnej poprawy zdolności psychofizycznych. Bardzo ważną rolę odgrywa tu aspekt psychologiczny. Brak pracy bywa bowiem przyczyną depresji, dlatego istotne jest to, by osoba niepełnosprawna, która nie prowadzi życia zawodowego, znajdowała się pod opieką terapeuty i psychologa, który zadba o to, aby nie traciła ona motywacji i chęci do życia i szukania sposobu na pozytywne zmiany.

Istnieje też coś takiego jak rehabilitacja społeczna. Ona koncentruje się na metodach mających pomóc osobom niepełnosprawnym odnaleźć się na nowo w społeczeństwie. Bardzo często takie osoby są w pewnym stopniu wykluczane nawet we własnych rodzinach. Czują się inne niż wszyscy, a w wielu przypadkach same tworzą mury, przez które nie pozwalają się przebić nikomu z zewnątrz. Tutaj również rehabilitacja będzie obejmować pracę nad stanem psychicznym pacjenta. On sam musi chcieć się zmienić, bo inaczej ta zmiana nigdy nie nastąpi.

Każdy gabinet rehabilitacji przeprowadza też oczywiście najbardziej pospolitą odmianę rehabilitacji, jaką jest rehabilitacja medyczna. W jej przypadku najczęściej chodzi o poradzenie sobie z różnymi problemami czysto fizycznymi.

Świetną rehabilitacją może też być spacer z kijkami. Zobacz, jak wyglądają jedne z najlepszych miejsc na Nord Walking w okolicach Konstancina!