Neofobia to rodzaj fobii, która wprawdzie częściej występuje u dzieci, gdyż zwykle wiąże się z wprowadzaniem nowych pokarmów, ale mogą na nią cierpieć także dorośli. Ale podobnie jak inne fobie, również można ją pokonać. Wyjaśniamy, czym jest i jak można ją leczyć.

Czym jest neofobia?

Ten rodzaj fobii charakteryzuje się intensywnym strachem lub lękiem przed nowymi doświadczeniami lub sytuacjami.  W obliczu tej nowej sytuacji osoba reaguje lękiem, który może być umiarkowany lub nawet intensywny. Z tego powodu będą unikać wszelkich sytuacji, które są im obce.

Nie każdy lęk przed nieznanymi sytuacjami można uznać za fobię. Aby była to neofobia, lęk ten musi być nieproporcjonalny do zagrożenia, które reprezentuje, a także generować kliniczny dyskomfort na poziomie społecznym, zawodowym lub innym.

Objawy neofobii

Istnieje wiele sytuacji, które mogą spowodować, że osoba cierpi na ten rodzaj fobii. Na przykład zmierzenie się z nową pracą, umówionym spotkaniem lub, u dzieci, podobnie jak wprowadzenie jedzenia, pierwszy dzień w szkole. W takich sytuacjach osoba cierpiąca na neofobię nie doświadcza jedynie zdenerwowania, które zwykle powstaje przy pierwszym podejściu do czegoś, ale kaskady reakcji, począwszy od objawów poznawczych i behawioralnych, czyli lęku, nieproporcjonalnego strachu, obserwacji, natrętnych myśli i zachowań unikających, po objawy fizyczne, takie jak:

  • Pocenie się
  • Tachykardia
  • Nudności
  • Objawy trawienne
  • Zawroty głowy i światłowstręt
  • Omdlenia

Leczenie neofobii

Kiedy wydaje nam się, że możemy cierpieć na jakiś rodzaj fobii, ponieważ ma ona reperkusje w naszym codziennym życiu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty od zdrowia psychicznego.  Fobie można leczyć i pokonywać, co poprawi jakość życia osoby cierpiącej.

Leczenie będzie zależało od poziomu ograniczenia, jak fobia wpływa na osobę, czy ma ona jakiś inny problem leżący u podstaw, a także od sytuacji, które wytwarzają ten nadmierny lęk. Celem będzie pomoc w wyeliminowaniu irracjonalnych idei i przekonań, które często są podstawą tego zaburzenia. Pomoże Ci także portal https://www.faktydnia.pl, gdzie znajdziesz wyjątkowe pomysły na spędzenie wolnego czasu, które odciągną Cię od fobii.

Ten rodzaj fobii leczy się z pomocą psychologa z zastosowaniem podejścia poznawczo-behawioralnego, wykorzystując techniki relaksacyjne i oddechowe. Również wspólnie z ekspertem z dziedziny psychologii będą prowadzone terapie ekspozycyjne stopniowo na obawiający się bodziec. Ekspozycje te mogą być również przeprowadzane z wyobraźni lub z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, tak aby pacjent miał poczucie, że może stopniowo pokonać to, czego tak bardzo się boi.