Stres przed świętami – jak sobie z nim poradzić?

Jeżeli już na samą myśl o czekających cię świątecznych przygotowaniach dostajesz białej gorączki i masz ochotę dosłownie zamknąć się w domu i nigdzie z niego nie wychodzić, ani też nikogo do niego nie zapraszać, najprawdopodobniej poniosła cię fala skumulowanego w otoczeniu napięcia. Wiele osób powie teraz, że przedświąteczny stres jest czyś normalnym, ale wcale nie musi tak być, bo przecież święta powinny jednak kojarzyć się ze spokojem, radością i odpoczynkiem w gronie bliskich.

Odczuwasz przemęczenie?

Jeżeli już w tym momencie zaczynasz odczuwać silne przemęczenie, bo każdego dnia starasz się dokupować prezenty dla rodziny albo po nocach pieczesz kolejne ciasta lub wyszukujesz różne nowe przepisy na świąteczne wypieki, być może warto po prostu trochę sobie odpuścić. Nawet redaktorzy zajmujący się działem psychika na portalu EcoNatural.pl zaznaczają, że w takim czasie warto wrzucić na luz i spróbować pożegnać się raz na zawsze z własnym perfekcjonizmem, który nikomu do niczego nie jest potrzebny.

Rozsądek i spokojne podejście to podstawa

No bo czy naprawdę coś wielkiego się stanie, jeżeli w dniu wigilii nie wszystkie okna będą perfekcyjnie umyte? Prawdopodobnie nikt inny tego nie zauważy, a nawet gdyby ktoś to jednak dostrzegł i gdyby nawet o tym wspomniał, to byłby tylko jego problem, a nie twój, bo nie bierzesz na siebie odpowiedzialności za uczucia, emocje i przeżycia innych osób. Rób tak, by tobie i najbliższej ci rodzinie było dobrze. A musisz wiedzieć, że dzieci będą o wiele bardziej zadowolone, gdy zdołają spędzić święta z radosnymi, uśmiechniętymi i wypoczętymi rodzicami w nie do końca perfekcyjnie przygotowanym domu, niżeli w sytuacji, w której ten dom byłby idealny, ale za to rodzice z uwagi na przemęczenie nie mieliby nastroju ani do rozmów, ani do zabawy. Stres przed świętami bierze się z przemęczenia, nadmiaru nakładanych na siebie obowiązków, ale też i wygórowanych oczekiwań względem rodzinnych spotkań. A przecież nie musi być idealnie, by było miło. Nakładana presja w niczym nie pomaga, a tylko odbiera radość z miłych chwil.