Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne!

Świat się zmienił. Za jakiś czas gabinety psychiatryczne, psychologiczne i psychoterapeutyczne mogą zacząć pękać w szwach. Specjaliści coraz częściej i coraz głośniej mówią o konsekwencjach jakie pandemia wywiera na dzieci oraz młodzież.

Zostaliśmy zamknięci w domach, nawet osoby dorosłe nie zawsze umiały poradzić sobie z tak drastycznymi zmianami. Zmianami w codziennym funkcjonowaniu. Zmianami jakie zaszły w trybie pracy ale również zmianami na gruncie życia rodzinnego. Coraz częściej zaczyna mówić się o tym jaki to może mieć wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci i młodzieży. Szkoły zostały zamknięte. Dzieci zostały pozbawione kontaktu z rówieśnikami ale nie tylko. Zostały zamknięte w domach a tym samym pozbawione jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Posadzone przed komputerami przeszły na naukę zdalna. To zaburzyło większość relacji międzyludzkich, które poza wpływem na zdrowie fizyczne ma przełożenie przede wszystkim na zdrowie psychiczne.

Psychologowie alarmują, ze konsekwencje mogą być na tyle dotkliwe, ze ciężko będzie dzieciom wrócić „do normalności”.

Jako rodzice mamy obowiązek wspierania rozwoju psychicznego dzieci wiec konieczne jest obserwowanie dziecka i wyłapywanie wszystkich niepokojących symptomów. Jeśli jako rodzice jesteśmy zaniepokojeni zmianami w zachowaniu dziecka powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalista, który będzie potrafił pomoc naszemu dziecku i nam. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.