Stres związany z pracą jest problemem, który dotyka wielu ludzi. Każdego dnia coraz więcej osób czuje się niezdolnych do rozwiązywania podstawowych konfliktów społecznych, zawodowych i emocjonalnych. Od lat dwudziestych XX wieku, pojęcie stresu stało się częścią dziedziny opieki zdrowotnej. Stres to nie żarty, ponieważ powoduje on zmiany psychiczne, fizyczne, a nawet hormonalne w naszym organizmie.

Czym jest stres związany z pracą?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stres w pracy to szereg emocjonalnych, psychologicznych, poznawczych i behawioralnych reakcji na wymagania zawodowe, które przekraczają możliwości pracownika w zakresie satysfakcjonującego wykonywania swojej pracy.Żyjemy coraz szybciej i szybciej. Wiele osób koncentruje się na życiu zawodowym, zaniedbując inne aspekty życia, takie jak rodzina i przyjaciele. Stres związany z pracą wynika z tej sytuacji, ponieważ jednostka czuje się bezsilna, ponieważ nie osiąga doskonałości, której pragnie.

Nieodpowiednie środowisko pracy, ważne decyzje lub przeciążenie pracą to niektóre z przyczyn stresu zawodowego, a ponadto nowe rodzaje pracy, które pojawiły się w ostatnich czasach i do których wielu pracowników ma trudności się dostosować.

Objawy stresu związanego z pracą

Objawy są nie mniej niepokojące: między innymi pocenie się, tachykardia, niepewność i migreny, a także problemy z koncentracją uwagi, trudności w rozwiązywaniu problemów i spadek wydajności. Ważne jest, aby być świadomym tych objawów, aby jak najszybciej spróbować je złagodzić i zapobiec nasileniu się problemu. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie stresu związanego z pracą jest organizacja i ustalenie priorytetów w życiu codziennym.

Ze stresem można sobie jednak poradzić, jeśli weźmiemy pod uwagę następujące kwestie: przestrzeganie rytmu snu, dbanie o kondycję fizyczną, odpowiednią dietę, pozytywne nastawienie do życia, wygospodarowanie czasu na wypoczynek i stosowanie technik relaksacyjnych. Ponadto firma powinna być świadoma problemu stresu, aby nie narażać swoich pracowników na stres związany z pracą, ponieważ oprócz głównych problemów zdrowotnych, jakie dotykają jej pracowników, dochodzi do spadku wydajności. W tym celu należy przeanalizować warunki panujące na poszczególnych stanowiskach oraz zadania przydzielone poszczególnym pracownikom, aby sprawdzić, czy są oni w stanie je wykonać i czy nie są nadmiernie obciążeni pracą.

Wiele rzetelnych wpisów o zdrowiu psychicznym znajdziesz w serwisie https://www.wieszwiecej.pl.