Plaża czy góry: gdzie spędzić wakacje według Twojej osobowości

Wybór miejsca na wakacje świadczy nie tylko o preferencjach, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. Może też świadczyć o cechach osobowości. Introwertycy częściej preferują wiejskie i górskie miejsca na wakacje. Ekstrawertycy natomiast mają tendencję do preferowania znacznie bardziej otwartych i płaskich miejsc, takich jak plaże. Jest to jeden z wniosków z kilku badań społecznych, które zostały przeprowadzone w ostatnich dekadach. Przeprowadzono je z udziałem setek osób, a ich celem było zbadanie związku między osobowością a geografią.

W tych badaniach uczestnicy identyfikowali odizolowane, zalesione i górskie tereny jako miejsca bardziej spokojne i ciche. Z drugiej strony, przestrzenie takie jak plaża lub inne bardziej otwarte środowiska były postrzegane jako bardziej społeczne, ekscytujące i stymulujące. Osoby, które chcą się socjalizować, o 75% preferują wybrzeże i linię brzegową.

Według badaczy, niektóre miasta i miasteczka mają geografię, która jest bardziej komfortowa dla niektórych ludzi niż dla innych. Ponadto, jeśli jesteś introwertykiem, to możesz czuć się bardziej komfortowo w ustronnym miejscu. Z drugiej strony, ekstrawertyk może czuć się lepiej w otwartych przestrzeniach, np. na plaży.

Góry, najspokojniejsze miejsce

Badania te wykazały, że 75% osób, które chcą się socjalizować, preferuje wybrzeże i morze, a tylko 25% wybiera góry. Z drugiej strony, jeśli celem wyjazdu jest samotność, preferowane są tereny górskie (52%). Z kolei plażę wybrało tylko 48%.  Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba wybierać pomiędzy 2 opcja, możesz w jeden weekend przemieścić się z gór nad może. Sprawdź, jak to zrobić: https://bielawa24.pl/jak-w-jeden-weekend-przemiescic-sie-spod-gor-nad-jezioro

Badania te wyjaśniają również, że mieszkańcy terenów górskich są bardziej introwertyczni. Ponadto osoby z tą cechą osobowości są szczęśliwsze na wsi, w górach i na terenach zalesionych. Badacze zastrzegają jednak, że nie ma dowodów na to, że góry czynią ludzi introwertykami. Zauważają raczej, że introwertycy mają tendencję do wybierania górskiej geografii ze względu na odizolowane środowisko.

Gdzie lepiej się oddycha, na plaży czy w górach?

Stwierdzenie, gdzie jakość powietrza jest lepsza, wymaga dogłębnej analizy. Jest wiele zmiennych, które mają na to wpływ. Ale jest jeden ważny czynnik, który można podkreślić o górach. Na terenach górskich z reguły występuje dużo roślinności. Wiadomo, że drzewa i rośliny odnawiają powietrze i jego jakość.