Czy kobieta może być psychopatą?

Psychopatia kojarzy się głównie z mężczyznami, ponieważ współczesna popkultura mocno wyrzuca na pierwszy plan właśnie takie postacie. Tymczasem kobiety też mogą mierzyć się z tym zaburzeniem osobowości, choć według badań rzadziej, niż mężczyźni. Być może znacznie lepiej się z tym kryją, a być może są wychowywane w sposób, który tłamsi ich wrodzone instynkty, nie można jednak zaprzeczyć, że bardzo łatwo jest paść ich ofiarą.

O kobietach w popkulturze i nie tylko

Mimo że w popkulturze częściej przestawia się kobiety, które padają ofiarami psychopatów, to mężczyźni są znacznie mocniej podatni na manipulacje, szczególnie ze strony ładnych kobiet. Dziewczynki od najmłodszych lat są uczone empatii i tego, w jaki sposób należy ją okazywać. Z jednej strony taka postawa jest dziś krytykowana, bo narzuca na kobiety z góry przypisane im role społeczne, z drugiej doskonale pokazuje dzieciom ze skłonnościami do psychopatii, jak zachować się, żeby nikt nie przejrzał ich zamiarów. Można więc powiedzieć, że kobiety są znacznie lepiej przystosowane do roli psychopatów, niż mężczyźni.

Zdrowie psychiczne

Psychopatia to zaburzenie osobowości, którego na dzisiejsze standardy nie da się wyleczyć, nie ważne, jak bardzo ktoś będzie się starał. Przeważnie ma podłoże genetyczne, ale może być też wyhodowana, jeśli dziecko miało do niej predyspozycje, a w jego wychowaniu zabrakło okazywania wsparcia, ciepła i miłości. Oznacza to, że kobiety mają takie same szanse na zostanie psychopatami, jak mężczyźni. Możliwe jednak, że ich wychowanie, w tym wspomniane wyżej przekonania o tym, że muszą być bardziej empatyczne, hamuje ten rozwój albo tłamsi go na tyle, żeby wiedziały, że nie powinny podążać za swoimi mrocznymi instynktami.

Psychopatki potrafią być znacznie bardziej wyrafinowane od mężczyzn z tym zaburzeniem. Są doskonałe w manipulacji i potrafią przekonać do siebie każdego mężczyznę, dzięki urokowi osobistemu. Są w stanie wspierać się nawzajem, ale nie boją się też wbić drugiej osobie noża w plecy. Choć mają wiele cech wspólnych ze swoimi męskimi odpowiednikami, to, co chroni je najmocniej, to ich płeć. Wiele osób wciąż nie wierzy, że kobieta może być szkodliwa albo specjalnie robić coś przynoszącego szkodę innym. W ten sposób uczy się je bezkarności i pokazuje, że prędzej czy później wszystko będzie jej wybaczone.

Źródło: https://www.tajemnice.pl